Esnek Hibrit Nanojeneratör

 

 

 

 

 

 

Bren  İleri Teknoloji Enerji A.Ş tarafından tasarlanan farklı enerji kaynaklarını bir araya getiren  bu sistem hareket ve yüzey atık ısılarını kullanarak enerji kaynağı sağlamaktadır.

Esnek hibrit nanojeneratörlerin Kullanım Alanları:

  • Uzay ve Savunma Sanayi,
  • IoT Cihazlar,
  • Biyomedikal Cihazlar,
  • Otomotiv Sanayisinde,
  • Veri takip sistemleri,
  • Tekstil sektörlerinde kullanılmakta ve kullanım alanı gün geçtikçe genişlemektedir.

Isının ve hareket/titreşimlerin doğrudan elektrik enerjisine veya elektrik enerjisinin ısıya dönüşümüdür. Yüzeyleri arasında sıcaklık farkı olduğunda gerilim oluşur. Atomik boyutta uygulanan sıcaklık gradyanı, malzemedeki yüklerin sıcak taraftan soğuk tarafa yayılmasına neden olur.

Giyilebilir teknolojilere ilginin artmasıyla esnek termoelektrik modüller önem kazanmaya başlamıştır. Esnek olmayanlara nazaran bulunduğu yüzeyi tamamen sararak maksimum enerji geri dönüşümü sağlar. Böylece esnek olmayan muadillerine göre daha fazla verim elde edilebilir. Bu modüller nanoteknoloji ile üretilmektedir.

Termoelektrik modülün verimi termoelektrik malzemenin performans katsayısına, temas yüzeyleri arasındaki sıcaklık farkına, modülün temas yüzeyine uygulanan basınca göre değişmektedir. Referans verilerine göre 1×1 m2 lik bir esnek termoelektrik modül, 70 C kaynak sıcaklığında uygun fin yapısıyla 24,80 Watt güç üretebilir.

En önemli küresel sorunlardan bir tanesi de sınırlı doğal kaynakların gittikçe artan enerji ihtiyacını karşılayamamasıdır. Bu kaynakların çoğu fosil yakıtlardan oluşmaktadır. Bu kaynaklardan elektrik enerjisi elde edilirken ve bu enerji kullanılırken açığa çıkan ısı enerjisini geri dönüştürerek enerji verimliliğini arttrımak termoelektrik enerji üreteçleri ile mümkündür. Böylelikle termoelektrik modüller fosil yakıtların kullanımının azalmasında önemli rol oynayacaktır.

Ürünle alakalı daha detaylı bilgi ve projenize uygun elektronik sistem dahil BREN İleri Teknoloji Enerji A.Ş’den fiyat teklifi alabilirsiniz.