Organik Rankine Çevrimi ( ORC) Teknolojisi

Günümüzde enerji teknolojilerinde önemli bir etken olarak öne çıkan ORC sistemleri son yıllarda oldukça yaygınlaşmaktadır.  Biokütle ve jeotermal uygulamalarıyla birlikte öne çıkan sistem güneş enerjisi ve atık ısı teknolojileriyle birleştirildiğinde oldukça verimli ve temiz enerji olarak kullanılabilmektedir.

 

 

Parabolik Güneş Kollektörleri ve atık ısı gaz bacalarıyla akuple olarak çalışan ORC sistemini tasarlayan ve ”Yerli Türbin ve Alternatör” ile beraber üretebilen bir firma olmanın gururunu yaşıyoruz. Kula Mühendislik ve Enerji Sistemleri ve Bren İleri Teknoloji Enerji firmalarının iş birliğiyle ortaya çıkan ürünümüz müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre tasarlanarak üretilebilmektedir.

                                                    Türbin ve Alternatör

0-300 kW güç aralıklarında düşük sıcaklıklarda  (90-95 C) ısı aralığında ve düşük devirlerde (200-300 rpm) yüksek tork üreten (1000-1200 Nm) %100  patentli ve yerli imalatımız olan Turboexpander (mikro türbin) %35-40 aralığında verimlilik değerlerine sahiptir. Baca gazı atık ısı enerjisinden elektrik enerjisi elde edilmesi, CSP güneş kollektörlerinden elde edilen ısı enerjisinin elektriğe  çevrilmesinde ve ısı pompası  (heat pump) sistemlerinde ısıtma – soğutma  sıcak su üretimleri ile birlikte elektrik enerjisi ile (10-20kW) sistem verimliliğini ön plana çıkartan geri dönüş sürelerini  kısaltan  ve CoP değerini en üst noktaya taşınmasında çözüm sunan yerli üretim türbindir. Kapasite ve güç değerlerine bağlı olarak yerli türbin ve alternatör ile ürettiğimiz sistemlerin yatırım sürelerini 3-4 yıla kadar düşmektedir.

Lütfen detaylı bilgi için iletişime geçiniz.